APRAKSTS
Pēc izgatavošanas tehnoloģijas tekstila grīdas segumi iedalās austajos (wowen) un neaustajos (non-wowen).
Austo paklāju izgatavošanas laikā plūksnu diegi tiek sapīti ar pamatnes diegiem, veidojot sarežģītu konstrukciju. Šāda segumu veidošanas process ir diezgan lēns un komplicēts, tāpēc arī tie ir dārgi. Paklāju izgatavošanā var tikt izmantota gan sintētiska, gan vilnas dzija. Pārklājuma struktūra var tikt mainīta atkarībā no šķeterētās dzijas biezuma un izskata.
Aušanas tehnoloģijā izgatavotajiem paklājiem pamatne kalpo kā seguma sastāvdaļa, tāpēc pat pēc intensīva nodiluma un tīrīšanas pamatne nebojājas. Pārklājums ir izturīgs, ilgi saglabā labu izskatu, tas var labi kalpot telpās ar lielu staigāšanas intensitāti.
Austie paklāji tiek izgatavoti stellēs. Visizplatītākie austo paklāju veidi ir AXMINSTER un WILTON.
AXMINSTER – austa paklāja tips un arī aušanas metode, kas izgudrota 18. gs. Ahminsterā, Anglijā. Šajā metodē katra uzkārsuma (pile) šķipsna (tuft) no krāsotas dzijas (yarn) spoles tiek ievietota pamatnē (warp), dodot iespēju gandrīz bezgalīgi variēt krāsās un ģeometrijas puķainos zīmējumos. Šī metode ir dārgāka nekā otrā. AXMINSTER paklāji parasti ir rakstaini, kas arī ir redzams no to apakšpuses. Tā var būt ribota un šo paveidu sauc par GRIPPER AXMINSTER.
WILTON – austa paklāja tips un arī stelles tips, kuras tiek izmantotas ražošanā. WILTON stelles ir žakardmašīnas audumu raksta mehānisms, kurā izmanto perforācijas kartes, izvēloties uzkārsuma (pile) augstumu un dzijas (yarn) krāsu. Dzija kas tiek iestrādāta WILTON paklāju pamatnē, padara to stingrāku un tie kalpo ilgāk.
Austo paklāju dzijas uzkārsums var būt cilpas uzkārsums (loop pile) un cirptais uzkārsums (cut pile). Kad aušanas process pabeigts, uz DESSO paklāju apakšpuses tiek uzklāts kopolimēru slānis, kurš pilda sekundārās pamatnes funkciju.
Izplatītākie no neausto tekstila grīdas segumu tipiem ir cekulainais, plūksnotais (tufting, tufted) un adatotais (needled, needlepunch) paklājs. Plūksnotais (tufted) paklājs tiek ražots ar adatu cauršūšanas tehnoloģiju, kas ir viena no visizplatītākajām tekstila grīdas segumu ražošanā. Ar šo tehnoloģiju var izveidot ļoti daudzveidīgu seguma virsmu.
Tehnoloģijas pamatprincips ir auduma pamatnes cauršūšana ar dzijas plūksnām. 1950. gadā tika projektēta pirmā mašīna, kura nostiprināja dzijas plūksnas auduma pamatnē ar adatu un valdziņu izvilkšanas āķu sinhronas darbības palīdzību. Mašīna darbojas pēc tāda paša principa kā šujmašīna, bet atšķiras no tās ar adatu daudzumu, kas atrodas ļoti tuvu viena pie otras. Katra adata nostepē diegu caur primāro pamatni. No kreisās puses diegs tiek notverts ar āķi, kurš izveido valdziņu, veidojot tā saukto valdziņu plūksnu. Āķī var būt iestrādāts griezošais asmens, kurš pārgriež valdziņu tikko tas ir izveidots, tāpēc veidojot apcirptu plūksnu. Tālāk dzija tiek nostiprināta ar saistvielu, bet pēc tam var tikt uzlikta sekundārā pamatne. Plūksnas svars ir atkarīgs no attāluma starp adatām (mašīnas klases), valdziņu skaita uz laukuma vienību (paklāja blīvums), plūksnu augstuma un lietotā diega tipa.
Paklāja virsma tiek izveidota no ļoti daudziem valdziņiem. Pēc tam tie var tikt pārgriezti, veidojot paklāju ar pārgrieztu valdziņu plūksnām, vai tikt atstāti negriezti, veidojot paklāju ar valdziņu virsmu. Pastāv arī kombinēti paklāju tipi, kopumā veidojot plašu paklāja dizaina iespēju klāstu. Apstrādājot audumu uz tā virsmas tiek izveidots irdens, pūkains, no mīkstām dzijām (yarn) izvilktu šķiedru galu virsslānis, kuru sauc par uzkārsumu (pile). Pēc uzkārsuma izskata tekstila grīdas segumus iedala cilpas uzkārsuma (loop pile) un cirptā uzkārsuma (cut pile) paklājos. Grīdas segumā var būt izmantoti viens, otrs vai abi reizē (cut-loop pile).
Adatotos (needled) paklājus bieži dēvē par filca paklājiem. Ražošanas metode balstās uz īsu šķiedru kušķīšu iebakstīšanu ar adatām pamatnes materiālā (audumā). Adatu caurduršanas tehnoloģijā tiek izmantotas adatas bez actiņām. To vietā adatām visā garumā izveidoti ierobi, kuri adatas kustības augšup-lejup laikā aizķer un sapiķerē dziju tādā veidā, ka tie izveido kompaktu šķiedru, kas noturas kopā pateicoties berzei starp dzijām.
Paklāja veidošanas process sākas, izveidojot kaut ko līdzīgu zirnekļa tīklam, kurš sastāv no nesapītām aptuveni 10 cm garām šķiedras daļām. Tās savukārt tiek izliktas visa kustīgā konveijera garumā. Konveijers tās pārvietošanas uz vietu, kur viena kārta tiek uzklāta otrai, veidojot platāku un biezāku materiālu. Starp tiem tiek novietots audekls, kas cauršūts un ievietots ierīcē, kur tas tiek izlaists caur divām plāksnēm.
Apakšējā (nekustīgā) plāksnē ir daudzi atvērumi, kas izvietoti iepretim kustīgajā plāksnē esošajām adatām. Materiālam kustoties caur plāksnēm, adatas to caurdur un aizķer šķiedras, izvelkot tās caur audeklu. Lai izveidotos labs paklājs, katros 3 cm2 jābūt 800 – 1200 caurdūrieniem.
Kad process pabeigts, uz paklāja otrās puses tiek uzklāts fiksējošais slānis. Šādi paklāji ir nodilumizturīgi, nav dārgi.
Primārā pamatne ir materiāls, kurā dzija tiek iebakstīta un kura nodur dziju vietā. DESSO neaustajiem paklājiem primārā pamatne tiek izgatavota no neausta poliestera. Primārā pamatne nostiprina plūksnas un nodrošina formas stabilitāti.
Ražošanas posmā, kurā notiek plūksnas savienošana ar primāro pamatni, diegs pamatnē netiek līdz galam nostiprināts un to var viegli no tās izņemt. Lai to novērstu, grīdas seguma cilpas nepieciešams nofiksēt pamatnē, uzklājot nostiprinošo slāni un sekundāro pamatni.
Lai padarītu pusgatavu segumu par lietojamu izstrādājumu, nepieciešams stingri nofiksēt plūksnas diegus. Tāpēc tiek uzklāts speciāls nostiprinošais slānis. Tas tiek veidots no lateksa vai dispersijas materiāla, kas bāzēts uz polivinilacitāta, polivinilhlorīda, poliuritāna vai poliakrilāta.
Ar caurduršanas tehnoloģiju veidotie paklāji neatkarīgi no sekundārās pamatnes veida vienmēr tiek pārklāti ar nostiprinošo slāni.
Pēc nostiprinošā slāņa izveidošanas tiek uzklāta sekundārā pamatne – tā ir no paklāja otras puses redzamā kārta, kas tieši saskarsies ar grīdu. Daudzām DESSO paklājflīzēm sekundārā pamatne tiek izgatavota no modificēta bitumena, kurā ir iestrādāts stiklašķiedras armējums (DESSO ProBase). Savukārt apakšā tiek iestrādāts neausts polipropilēna slānis. DESSO SoundMaster paklājflīzēm zem bitumena slāņa ir iestrādāts poliestera slānis. Tas nodrošina triecientrokšņu slāpēšanu un uzlabo skaņas izolāciju telpā. Domājot par no ilgtspējīgu, cilvēkiem draudzīga grīdas seguma risinājuma, DESSO ir izstrādājis sekundāro pamatni EcoBase, kuru izgatavo no poliolefīna ar pildvielām. DESSO paklājiem sekundārā pamatne var būt izgatavota no austa vai neausta polipropilēna.
Kā katra tekstilizstrādājuma, arī mīkstā grīdas seguma pamatmateriāls ir šķiedra. Šķiedras var būt izgatavotas gan no dabījiem, gan sintētiskiem materiāliem. Desso paklājflīžu ražošanā tiek izmantotas sintētiskās poliamīda šķiedras. Tās tiek izmantots gan ofisa mīksto grīdas segumu izgatavošanā (tīrs poliamīds), gan lietošanai mājas apstākļos (poliamīds sajaukumā ar vilnu vai poliesteri).
Šim materiālam raksturīga elastība, nodilumizturība, antistatiskums, augsti ugunsdrošības rādītāji, tas nemaina formu, stāvot zem mēbelēm, to ir viegli kopt. Tas labi uzņem krāsu, kas ļauj radīt plašu toņu gammu.
Poliestera šķiedras pirmo reizi mīksto grīdas segumu izgatavošanā tika izmantots 1960-tajos gados. To pielietošanu bremzēja krāsošanas problēmas. Mūsdienās ar dārgu krāsojošo līdzekļu palīdzību šī problēma ir atrisināta.
Nodilumizturības ziņā poliestera šķiedras stipri atpaliek no poliamīda šķiedrām. Lai uzlabotu gatavā izstrādājuma īpašības, dažos gadījumos poliestera šķiedras sajauc ar poliamīda šķiedrām.
Aitas vilna – tradicionālākā šķiedra paklāju izgatavošanā. Vilna paklāju izgatavošanai tiek ražota Jaunzēlandē un Lielbritānijā. Vilnas kvalitāte atkarīga no kādas aitas ķermeņa daļas tā ir ņemta, no aitu veselības un uztura, kā arī klimatiskajiem, kādos tās tika audzētas. Pēc šķirošanas vilnu jātīra un jāmazgā, lai likvidētu putekļus, netīrumus un dabīgos taukus. Tikai pēc tam vilnas šķiedras var izmantot aušanā.
Vilnas dzija sastāv no atsevišķām šķiedrām, saaustām kopā nepārtrauktā diegā. Paklāja kvalitāte ir atkarīga ne tikai no vilnas izskata, bet arī no aušanas metodes. Vilnas šķidras priekšrocības ir izturība, elastība, zema siltumcaurlaidība, augsti ugunsdrošības rādītāji.
Trūkumi – augsta cena, materiāls uzkrāj statisko lādiņu, ātri paliek netīrs, slikti padodas krāsošanai, pakļauts pelējuma un kožu iedarbībai. Mūsdienās vilnas paklāju izgatavotāji ir iemācījušies kompensētās šķiedras trūkumus ar speciāliem antistatiskiem, netīrumus atgrūdošiem un pretkožu līdzekļiem ar kuriem tiek piesūcinātas vilnas šķiedras. Vilnas un sintētisko šķiedru kombinēšana (parasti 80% vilnas un 20% poliamīds) ļauj, saglabājot dabīgā seguma priekšrocības un palielināt seguma nodilumizturību.
Aitas vilnas šķiedras paklāji lieliski izolē skaņu, bet tie neiztur lielas slodzes – ja novietosiet uz paklāja smagu mēbeli, tad pārvietojot to paliek nospiedums. Visi vilnas paklāji ir ierobežoti ar īpašām vielām, līdz ar to kļūstot pilnīgi antistatiski, antialerģiski un arī ugunsdroši.
PIELIETOJUMS
Piemērots dzīvojamām un sabiedriskām telpām ar dažādām slodzēm.
IEDALĪJUMS
Plūksnotie (tufted) tekstila grīdas segumi, kurus ražo saskaņā ar EN 1307:2014+A3:2019, piem. DESSO TEMPRA
Adatotie (needled) tekstila grīdas segumi, kurus ražo saskaņā ar EN 1307:2014+A3:2019, piem. DESSO FORTO