Vispirms īsi par to, kāpēc lielpaneļu dzīvojamām mājām ir lieli siltuma zudumi. Atbilde ir vienkārša: tāpēc, ka piegādātais siltums pa dažādiem ceļiem aizplūst no telpām. Šie ceļi ir pirmā stāva grīda, pēdējā stāva griesti, logi, ārdurvis, ārsienas un ventilācijas kanāli. Ēkas ārsienās var būt arī caurumi, piemēram, zem logu palodzēm, paneļu savienojuma vietās un citur. Ārsienās var būt metāla elementi, kas ļoti labi vada siltumu. Ļoti liela nelaime ir tad, ja sienu konstrukcijas ir slapjas. Ūdens ne tikai bojā sienas, bet arī ievērojami palielina siltuma plūsmu caur tām.
1. attēls. Dzīvojamās mājas fasāde Valdlaučos 2016. gadā
Lai panāktu to, ka siltais gaiss neplūst ārā no dzīvokļa, nepieciešams ārējās konstrukcijas noblīvēt. Aizdarīt ciet visas vietas, kur siltais iekštelpu gaiss var apmainīties ar auksto āra gaisu. Nākamais solis – panākt pārlieku lielā mitruma izvadīšanu no paneļiem. To panāk veicot paneļu šuvju remontu. Šuves ne tikai noblīvē ar elastīgu un apkārtējās vides noturīgu poliuretāna mastiku, bet tajās arī izveido ventilācijas kanālus ar kondensāta izvades caurulītēm.
Vienlaikus ir jāatrisina arī ventilācijas jautājums. Līdzko ir aizdarītas visas spraugas, tā tūlīt telpās gaisa kvalitāte pasliktinās un sāk uzkrāties mitrums. Vislabākais būtu ierīkot siltuma apmaiņas ventilācijas iekārtu, kas slikto gaisu izvadod ārā, reizē ar savu siltumu sasilda iekša plūstošo svaigo auksto gaisu.Te nepieciešams konsultēties ar ventilācijas iekārtu tirgotājiem, kuri atkarībā no jūsu iespējam piedāvās visoptimālako risinājumu.
Igaunijā šādā veidā ir veikti darbi lielākajai daļai viņu teritorijā esošo lielpaneļu ēku. Ieguldot nelielus līdzekļus tika iegūta siltuma enerģijas ekonomija 15-30% robežās. Pēc šo pamatdarbu veikšanas igauņi ļāva ēkai 1-2 gadus žūt. Kad šis laiks ir pagājis, tiek domāts par to, vai ir jāturpina vēl kādi siltināšanas pasākumi, vai ne. Bieži nekas vairāk arī netiek darīts. Ar nelielām izmaksām ir iegūta liela siltuma enerģijas ekonomija.
2. attēls. Lielpaneļu dzīvojamās mājas šuves remonts Tallinā 2016. gadā
Mitruma līmeni sienās un kondensāta veidošanās iespējas var noteikt energoaudits. Pašreiz piekoptais šuvju remonts „nosmērējot” tās ar akrila vai bituma bāzes mastikām siltuma ekonomijā neko nedod.
Bostik produkti var palīdzēt tieši ēkas noblīvēšanas darbos, kur vislabākais materiāls ir šuvju masa – poliuretāna hermētiķis „ Bostik 2637”. Iztīriet vecās šuves, nopakojiet tās ar akmens vati, atstājiet vietu ventilācijas kanālam un aizdariet šuvi ar poliuretāna hermētiķi, šuvju krustpunktos izvietojot kondensāta izvades caurulītes. Izžāvējiet māju un, iespējams, nekas vairāk arī nebūs jadara.
Vairāk par poliuretāna hermētiķi „Bostik 2637” var uzzināt šeit
Vairāk par lielpaneļu ēku šuvju remontu var uzzināt šeit