Viens no populārākajiem grīdas segumiem ir dabīgais linolejs. Ar plašo krāsu klāstu, dizaina variācijām tas iekarojis arhitektu un dizaineru simpātijas. Turklāt, jāuzsver, ka šis ir videi draudzīgs materiāls.
APRAKSTS
Linolejs (no latīņu: linum — ‘lini’ un oleum — ‘eļļa’) ir dabīgs homogēns grīdas segums, kurš sastāv no džutas auduma pamatnes un virskārtas, kura izgatavota no dabiskām izejvielām – koka un/vai korķa miltiem, linsēklu eļļas, sveķiem, kaļķakmens un pigmentiem. Virskārta pēc izgatavošanas tiek pārklāta ar aizsargslāni – polimēru emulsiju vai poliuretānu (izņemot īpašos linolejus, kas domāti sporta zālēm vai telpām ar elektrostatisko lādiņu izkliedējošu grīdu). Aizsargslānis pasargā linoleju pirmos ekspluatācijas gadus. Pieejams 2-4 mm biezās loksnēs un flīzēs.
PIELIETOJUMS
Piemērots dzīvojamām, sabiedriskām un ražošanas telpām ar dažādām slodzēm, taču vislabāk tas kalpos sausās telpās. Mitrās telpās linoleju ieklāt nav ieteicams.
ĪPAŠIE VEIDI
Tie ir linoleji ar akustiskajām īpašībām un elektrostatisko lādiņu izkliedējošām īpašībām, kā arī linoleji sporta zālēm ar šīm telpām paredzēto virsmas slīdes pretestību.
ĪPAŠĪBAS
- Noturīgs pret eļļām, taukiem, atšķaidītām skābēm, petroleju, vaitspirtu, mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļiem, taču daudzi šķīdinātāji un stipri sārmaini ķīmiskie produkti var to sabojāt. Tomēr, neskatoties uz to, arī sabojātu linoleju ir iespējams atjaunot pulējot un uzklājot jaunu aizsargkārtu.
- Izturīgs materiāls, kurs ar gadiem kļūst aizvien cietāks.
- Piemērots apsildāmām grīdām.
- Antistatisks un bakteriostatisks. Stafilokoki un citi mikroorganismi pārtrauc vairoties uz tā virsmas.
- Piemērots alerģiskiem cilvekiem.
- Ugunsdrošs, tas pats neuzliesmo un ugunsgrēka gadījumā neveicina liesmas izplatīšanos, taču nejauši nomesta neapdzēsta cigarete to sabojās.
- Tūlīt pēc ieklāšanas linolejs uzsūc sevī mitrumu no gaisa un līmes. Tas veicina tā saraušanos garumā un izplešanos platumā. Garumā tas ir gandrīz nemanāmi (izņemot garas materiālu loksnes), bet platumā šis apstāklis jāņem vērā.
- Pēc ieklāšanas dabīgās gaismas iedarbībā linolejs nedaudz maina krāsu jeb balē. Mākslīgā apgaismojumā, atkarībā no apgaismojuma stipruma, tas var notikt ilgāk.
IEDALĪJUMS
Vienkrāsainie un dekoratīvie linoleji, kas ražoti saskaņā ar EN 24011:2012;
Vienkrāsainie un dekoratīvie linoleji uz korķa pamatnes, kas ražoti saskaņā ar EN 687:2019;
Vienkrāsainie un dekoratīvie linoleji uz porainas pamatnes, kas ražoti saskaņā ar EN 686:2019.
Brīvi ieklājami grīdas paneļi, kas tiek ražoti saskaņā ar EN 20326:2019
VIDEI DRAUDZĪGA BŪVNIECĪBA
Izvēloties linoleju tiek atbalstīta videi draudzīga būvniecība. Materiāls tiek pilnībā ražots no dabīgiem izejmateriāliem, kas ir iegūti dabā, kur tie aug un atjaunojas. Nolietots un atkritumos izmests linolejs bioloģiski noārdās.
Ieteikumi videi draudzīgas būvniecības veicināsanai apstiprināti Latvijas Republikas Ministru kabineta 2008. gada 22. decembra sēdē (Prot.Nr.94, 92.§)
GRĪDAS SEGUMU CENTRA piegādātāji ir pasaulē zināmi ražotāji – Tarkett un Forbo.